Registrácia Prihlásenie

5 tradičných vecí pre nevestu: Aký majú význam?


 • 46
 • 1

Určite ste už počuli o krásnej tradícii, že každá nevesta by mala mať na svadbe týchto 5 vecí: niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo darované, niečo modré a napokon zvyk so striebornou mincou. Veľakrát sa stretávame aj s obdobou tejto tradície, kedy sa vynecháva napríklad darovaná vec alebo stará. Vysvetlenie tohto zvyku však nie je úplne jednotné. 5 tradičných vecí pre nevestu má svoju symboliku, poďme sa spoločne pozrieť na to, akú.

Podľa tradície by mala mať každá nevesta počas svojho veľkého dňa na sebe alebo pri sebe 5 vecí, ktoré jej údajne zaručia krajší život v manželstve. Vyberte si však samy, čo si zvolíte a čo prinesie šťastie vám.

Niečo nové

Každá nevesta má mať niečo nové. Vec, ktorá je nová, symbolizuje nový začiatok, optimizmus a budúci život v novej životnej pozícii vôbec. Aj napriek tomu, že v svadobných salónoch zoženiete úplne všetko, je dobré mať niečo nové – svoje. Niečo jedinečné, čo vám bude svadobný deň pripomínať aj o pár rokov.

Niečo staré

Stará vec môže symbolizovať to, že nevesta svoj doterajší starý život necháva za sebou a vstupuje do niečoho nového. Druhým vysvetlením zvyku o starej veci je prikláňanie sa k rodinným tradíciám. Stará vec symbolizuje zachovanie rodinnej tradície, a preto si nevesta ako doplnok zvykne voliť nejaký rodinný šperk po babičke, brošňu alebo inú maličkosť, pomocou ktorej symbolicky vyjadruje pokračovanie v rodinnej tradícii.

Neprehliadni: Inšpirácie na jesennú svadobnú tortu: Nové trendy ťa zaručene ohúria

nevesta_symboly

Zdroj: Shutterstock®

Niečo požičané

Niekomu pre splnenie tohto bodu budú stačiť svadobné šaty z požičovne, pre iného sa pre dodržanie tradície musí vec požičať od blízkej osoby. Okrem toho by to mal byť človek šťastný a veselý, aby sa radosť zo života a optimizmus preniesli aj na nevestu. Podľa niektorých vysvetlení sa má vec požičať od šťastne vydatej ženy – opäť pre šťastie.

Ďalšou interpretáciou tejto tradície je to, že si nevesta bude brať k srdcu rady od ostatných blízkych členov rodiny. A čo si ešte môžete požičať? Často tento bod nevesty riešia drobnosťou, napríklad sponkou do vlasov.

Niečo darované

Tradícia spočíva v darovanej veci. Darujú sa šperky, spodná bielizeň alebo rôzne ozdoby do vlasov. Veľakrát sa tento bod vynecháva a nahrádza sa tradíciou so striebornou mincou.

tradicie_nevesta

Zdroj: Shutterstock®

Niečo modré

Modrá farba pre nevestu symbolizuje vernosť. Množstvo neviest vyrieši tento zvyk tak, že siahne po modrom svadobnom podväzku. Tie sú už samy osebe symbolom šťastia. Zväčša niečo nové a modré dostáva nevesta od družičiek, preto si navlieka nevesta počas svadobného dňa dva podväzky. Jeden podväzok si necháva a druhý by mala podľa zvyku darovať slobodnej dievke alebo mládencovi.

Extra tip: Strieborná minca

Do ľavej lodičky si musí nevesta vložiť striebornú mincu. Tento, pre nevestu možno nepohodlný zvyk, údajne prináša bohatstvo a blahobyt do manželstva. Tak čo, milé dámy, ktoré z týchto tradícií si vyberiete vy?

Odporúčame: INŠPIRÁCIA: Prskavky na svadbe so zaručeným iskrivým zážitkom


 • 46
 • 1
Návrat hore
Autor článku

1 komentár

Mária Chromíková 29.11.19 20:51

MC
karma
108.00

Ja som vydávala a z tradičných 5 veci som splnila len jednú "Niečo nové " . To bolo dávno .

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Na čo sa zabúda pri plánovaní svadby? Na toto si daj určite pozor!
Svadobný týždeň

Na čo sa zabúda pri plánovaní svadby? Na toto si daj určite pozor!

 • 57
 • 6
 • 10.02.2020
Najväčší trend roku 2020: Manuál na ekologickú svadbu
Svadobná výzdoba

Najväčší trend roku 2020: Manuál na ekologickú svadbu

 • 57
 • 3
 • 04.02.2020
Svadba v zimnom období s vianočnými prvkami: Ako ju naplánovať?
Svadobné drobnosti

Svadba v zimnom období s vianočnými prvkami: Ako ju naplánovať?

 • 47
 • 2
 • 03.01.2020