Ako NAOZAJ ušetriť na svadbe bez veľkého ústupku?

Ako NAOZAJ ušetriť na svadbe bez veľkého ústupku?
  • 18.03.2019
  • Mika Polohová a Zuzana Kmecová

Svadba je náročná a niekedy je ťažké zladiť to, po čom túžime a to, čo je pre nás dobré a finančne zvládnuteľné. Ako naplánovať svadbu tak, aby ste mali všetko, po čom túžite a zároveň vás svadba nezruinovala? Budete musieť ubrať z emócií a nemyslieť príliš na spoločenské konvencie a na to, čo všetko by sa „malo robiť“. Poradíme vám, ako naozaj ušetriť na svadbe a začneme rovno pri prvom plánovaní.

Urobte si rozpočet

Akokoľvek nudne to znie, príprava rozpočtu je veľmi dôležitá. Trošku vás možno prekvapí výsledná suma, ale keď bude všetko podčiarknuté a zrátané, dostane vaše plánovanie reálne kontúry. Na základe tento predlohy môžete začať upravovať jednotlivé sumy. Pri spisovaní položiek myslite na všetky detaily aj na nečakané výdavky.  

Odporúčame: Ako si vybrať svadobnú agentúru a čo od nej čakať

urobte si svadobný rozpočet

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Počet hostí

Prvým krokom je vytvorenie predbežného zoznamu hostí a jeho revízia. Chceli by ste vidieť všetkých svojich priateľov, rodinu i známych, ako sa na vás usmievajú, keď budete hovoriť svoje „áno“. Je to pochopiteľné, svadba je veľká a radostná udalosť. Ale zároveň je to slávnosť pre rodinu a pre tých, ktorých máte radi. Aj keď konvencie hovoria, že rodina na svadbu patrí, ak nemáte dobré vzťahy s niektorými rodinnými príslušníkmi, prečo ich pozývať? Lebo sa to patrí? Nie. Je to váš deň, máte si ho užiť s tými, ktorí vás milujú a spríjemnia vám ho.

pozvať deti na svadbu

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Deti na svadbe

Počet hostí môžete znížiť aj tak, že pozvete len dospelých alebo staršie deti. Aj keď pre tých najmenších nemusíte objednávať stravu a nevypijú ani žiaden alkohol, stále zvyšujú počet hostí a tým aj niektoré náklady. Pokiaľ máte detičky v blízkej rodine, budú musieť na svadbu prísť, keďže nebudú mať s kým ostať. Vzdialenejšia rodina a kamarátky sa vám ale poďakujú za to, že budú mať dôvod zveriť deti na jednu noc babke a poriadne sa zabaviť.

Pozri tiež: Ako si vybrať svadobnú agentúru a čo od nej čakať

ako sa postarať o svadobných hostí

Zdroj: Shutterstock®

Starajte sa o svojich hostí primerane

Nie je potrebné, aby ste hosťom zabezpečovali okrem pohostenia, zábavy a alkoholu aj nadštandardné služby. Väčšina ľudí si zo svadby pamätá len to, aké bolo jedlo a či sa dobre zabavili. Určite je príjemné môcť sa postarať o transport a ubytovanie pre hostí, ale vašou povinnosťou to nie je. Vaši hostia sú pozvaní na svadbu a svadobný obrad. Môžete im ponúknuť pomoc pri vybavení ubytovania, alebo sprostredkovať telefónne číslo na taxislužbu, ak na svadbu cestujú z diaľky.

pozývanie hostí na svadbu

Zdroj: Shutterstock®

Priority

Stanovte si priority. Je v poriadku, ak snívate o kvetinovej výzdobe ako z rozprávky. Je v poriadku, ak túžite po skvelom jedle, pečenom prasiatku alebo iných špecialitách. Ak máte prioritu v hudbe, vyberte si kapelu, s ktorou budete spokojní. Všetko je to o komunikácii a možno aj trošku o správnej stratégii pri vyjednávaní.

Sú veci, ktorých sa vzdať nemusíte, no dôležité je nájsť rovnováhu. Medzi malou a veľkou svadbou, medzi veľkými a malým kvetinovými ikebanami, medzi stresom a pokojom. Vyberte si čo najjednoduchšiu cestu a zverte do rúk profesionálov čo najviac. Vyberte si agentúru, ktorá má dostatok kontaktov a vie vám vybaviť zľavy. Čím viac komplikácií si spôsobíte, tým viac skrytých nákladov si vyrobíte.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Kristína Sekeráková 05.04.21 16:16

KS
karma
133.00

Pri svadbe treba veľmi dobre zvážiť na čom sa dá šetriť a na čom nie, z môjho pohľadu je úplne zbytočné utrácať veľa peňazí trebárs na svadobné oznámenia, ktoré časom aj tak skončia v koši, ale trebárs na kameramanovi a fotografovi sa neoplatí šetriť, pretože fotky a video zo svadby Vám zostanú na celý život.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní