Ako NAOZAJ ušetriť na svadbe bez veľkého ústupku?

Ako NAOZAJ ušetriť na svadbe bez veľkého ústupku?
 • 18.03.2019
 • Mika Polohová a Zuzana Kmecová

 • 17
 • 0

Svadba je náročná a niekedy je ťažké zladiť to, po čom túžime a to, čo je pre nás dobré a finančne zvládnuteľné. Ako naplánovať svadbu tak, aby ste mali všetko, po čom túžite a zároveň vás svadba nezruinovala? Budete musieť ubrať z emócií a nemyslieť príliš na spoločenské konvencie a na to, čo všetko by sa „malo robiť“. Poradíme vám, ako naozaj ušetriť na svadbe a začneme rovno pri prvom plánovaní.

Urobte si rozpočet

Akokoľvek nudne to znie, príprava rozpočtu je veľmi dôležitá. Trošku vás možno prekvapí výsledná suma, ale keď bude všetko podčiarknuté a zrátané, dostane vaše plánovanie reálne kontúry. Na základe tento predlohy môžete začať upravovať jednotlivé sumy. Pri spisovaní položiek myslite na všetky detaily aj na nečakané výdavky.  

Odporúčame: Ako si vybrať svadobnú agentúru a čo od nej čakať

urobte si svadobný rozpočet

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Počet hostí

Prvým krokom je vytvorenie predbežného zoznamu hostí a jeho revízia. Chceli by ste vidieť všetkých svojich priateľov, rodinu i známych, ako sa na vás usmievajú, keď budete hovoriť svoje „áno“. Je to pochopiteľné, svadba je veľká a radostná udalosť. Ale zároveň je to slávnosť pre rodinu a pre tých, ktorých máte radi. Aj keď konvencie hovoria, že rodina na svadbu patrí, ak nemáte dobré vzťahy s niektorými rodinnými príslušníkmi, prečo ich pozývať? Lebo sa to patrí? Nie. Je to váš deň, máte si ho užiť s tými, ktorí vás milujú a spríjemnia vám ho.

pozvať deti na svadbu

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Deti na svadbe

Počet hostí môžete znížiť aj tak, že pozvete len dospelých alebo staršie deti. Aj keď pre tých najmenších nemusíte objednávať stravu a nevypijú ani žiaden alkohol, stále zvyšujú počet hostí a tým aj niektoré náklady. Pokiaľ máte detičky v blízkej rodine, budú musieť na svadbu prísť, keďže nebudú mať s kým ostať. Vzdialenejšia rodina a kamarátky sa vám ale poďakujú za to, že budú mať dôvod zveriť deti na jednu noc babke a poriadne sa zabaviť.

Pozri tiež: Ako si vybrať svadobnú agentúru a čo od nej čakať

ako sa postarať o svadobných hostí

Zdroj: Shutterstock®

Starajte sa o svojich hostí primerane

Nie je potrebné, aby ste hosťom zabezpečovali okrem pohostenia, zábavy a alkoholu aj nadštandardné služby. Väčšina ľudí si zo svadby pamätá len to, aké bolo jedlo a či sa dobre zabavili. Určite je príjemné môcť sa postarať o transport a ubytovanie pre hostí, ale vašou povinnosťou to nie je. Vaši hostia sú pozvaní na svadbu a svadobný obrad. Môžete im ponúknuť pomoc pri vybavení ubytovania, alebo sprostredkovať telefónne číslo na taxislužbu, ak na svadbu cestujú z diaľky.

pozývanie hostí na svadbu

Zdroj: Shutterstock®

Priority

Stanovte si priority. Je v poriadku, ak snívate o kvetinovej výzdobe ako z rozprávky. Je v poriadku, ak túžite po skvelom jedle, pečenom prasiatku alebo iných špecialitách. Ak máte prioritu v hudbe, vyberte si kapelu, s ktorou budete spokojní. Všetko je to o komunikácii a možno aj trošku o správnej stratégii pri vyjednávaní.

Sú veci, ktorých sa vzdať nemusíte, no dôležité je nájsť rovnováhu. Medzi malou a veľkou svadbou, medzi veľkými a malým kvetinovými ikebanami, medzi stresom a pokojom. Vyberte si čo najjednoduchšiu cestu a zverte do rúk profesionálov čo najviac. Vyberte si agentúru, ktorá má dostatok kontaktov a vie vám vybaviť zľavy. Čím viac komplikácií si spôsobíte, tým viac skrytých nákladov si vyrobíte.


 • 17
 • 0
Návrat hore
Autor článku

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

SVADOBNÝ DEŇ

Dekorácie z ratanu: Svadobný hit, ktorý budeš chcieť mať aj ty!

 • 51
 • 0
 • 04.08.2020
Priebeh svadby

Tipy, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe: Čo pripraviť hosťom?

 • 52
 • 0
 • 12.07.2020
SVADOBNÝ DEŇ

Industriálna svadba: Buď odvážna a objav čaro bývalých továrni!

 • 60
 • 0
 • 12.06.2020