Amarylis: Kráľovský kvet aj pre tvoj svadobný deň

Amarylis: Kráľovský kvet aj pre tvoj svadobný deň
  • 04.04.2019
  • Mika Polohová a Zuzana Kmecová

Velikánske hlavičky kvetov, ktoré pozerajú na svet naozaj sebavedomo a zároveň tak romanticky. Amarylis je skutočne kráľovský kvet. Jeho názov pochádza z gréckeho slova amarysso, čo znamená žiariť. K nám sa dostal pravdepodobne z Južnej Ameriky, odkiaľ ho moreplavci doniesli najprv do Portugalska, Španielska a nakoniec docestoval až do svadobných výzdob na Slovensko. Poďme si ho teda obzrieť zblízka.

Odporúčame: Protea v svadobnej kytici: Výrazná, exotická a zároveň minimalistická

červeno biely amarylis

Zdroj: Shutterstock®

svadobná výzdoba amarylis

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com  

Do priestoru ako stvorený

Svojou veľkosťou sa amarylis skvele hodí ako výzdoba do priestoru. Svedčia mu vysoké vázy plné kryštálov, ale vystačí si aj sám. Svojou hlavičkou trošilinku pripomína narcis, takže dekorovať sa dá natesno spojený alebo aj voľne položený vo váze. Dodáva priestoru príjemný šarm exotiky a zároveň sa zdá veľmi známy.

ružová svadba amarylis

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com  

Stačí použiť hlavičku

Amarylis má veľkú hlavičku. Jeho kvietky preto môžete použiť na výzdobu aj samostatne. Vtedy sa z veľkého kvetu stanú maličké a milé kytičky, ktoré nebudú zavadzať na rovných stoloch a hostia si ich užijú doslova zoči-voči.

svadobná kytica amarylis

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com  

Pozor! Hrubá a krehká stonka

Svadobná kytička z amarylisov je čarovná. Kvietky sú pomerne súmerné, vyzerajú ako vojačikovia krásne nastúpení v rade. Dávajte však veľký pozor. Stonky sú hrubé a pomerne krehké. Stačí trošku neopatrnosti a prasknú vám v ruke. Sú to duté rúrky, takže ak vám ich kvetinárka šikovne spojí, aj keby vám nejaká praskla, kytička to prežije. Amarylis sa preto často viaže s inými kvietkami.

amarylis farebný

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com  

Svadobnú kyticu len z amarylisov bude tvoriť maximálne päť kúskov kvetu. Určite vám to bude stačiť. Nielen preto, že je tento kvietok bohatý, ale najmä preto, že viac kusov stonky by ste mali problém udržať v jednej ruke. Kvietok je naozaj masívny, nerobíme si žarty :).

Neprehliadni: Ako správne objednať kvety na svadbu? Drž sa týchto zásad!

ružový amarylis

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com  

Farby kvetov

Biely amarylis prakticky neexistuje. Jeho vnútro je aj pri bielych kvietkoch zelenkavé, takže 100 % bielu nečakajte. Zelený bude veľmi štýlový a ak máte svadbu v roku 2019 a 2020, tak aj veľmi trendy. Pre odvážnejšie nevesty, ktoré majú rady výrazné kvietky, rastie v krvavo červenej až bordovej farbe. Je aj romanticky ružový, pastelový s marhuľovým nádychom aj pásikavý bielo-červený.

bordový amarylis

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com  

Amarylis z vlastnej záhradky

Tento kvietok si s troškou šikovnosti dopestujete doma. Rastlinka vykvitne na jar, približne do troch mesiacov od vysadenia. Cibuľky sa teda nakupujú a sadia začiatkom jesene a v zime. Do kvetináča dáme na spodok riečny piesok a cibuľky sadíme do substrátu asi do dvoch tretín tak, aby kúsok z nich trčal von. Polievame substrát, ale nikdy nie samotné cibuľky. Amarylis má rád teplo. Vypučí nám zo zeme pri teplote 15 – 23°C. Keď nám kvietky úspešne vykvitnú, presunieme ho na chladnejšie miesto. Takto nám neodkvitne a budeme ho môcť smelo využiť vo svadobnej výzdobe.

zelený amarylis

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com  

Cenovo sa jeden kus kvetu pohybuje v sezóne okolo 7€ a mimo nej sa môže vyšplhať až na 10€ za kus. Kvetinárka si bude účtovať cenu kvietka aj s prácou. Amarylis teda nie je najlacnejšou alternatívou, no nahradí viacero menších kvietkov.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Kristína Sekeráková 06.04.21 09:18

KS
karma
133.00

Vyzerá veľmi pekne a luxusne v každej farbe :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní