Krok za krokom: Čo zvážiť pri výbere hudby na svadobnú hostinu?

Krok za krokom: Čo zvážiť pri výbere hudby na svadobnú hostinu?

Najprv je potrebné si ujasniť, či si na svadbu chcete pozvať živú kapelu, dídžeja alebo hudbu budete len na vlastnú päsť púšťať z reproduktorov. Všetky z ponúkaných variantov majú svoje pre a proti, o cene potom rozhoduje viacero faktorov – celkový čas hrania, počet členov, cestovné a v neposlednom rade tiež mesto, kde sa svadba koná. Čo zvážiť pri výbere hudby na svadobnú hostinu? Prečítajte si v nasledujúcich riadkoch.

ŽIVÁ KAPELA

Pokiaľ máte už od začiatku jasno v tom, že na vašu svadbu jednoducho musí prísť živá kapela, mali by ste vyberať naozaj starostlivo. Prejdite si internetové diskusie a recenzie, vypočujte odporúčania známych. Hlavne sa ale uistite, že skutočne vie hrať. Vypočujte si ju, a to najlepšie naživo na nejakom inom podujatí. Ak takúto možnosť nemáte, tak si aspoň vyžiadajte kompletný zoznam piesní, ktoré hrá, prípadne tiež nahrávku. Dobrá kapela však rada zaradí aj vaše obľúbené skladby, ak sa na nich spoločne vopred dohodnete. Počítať tiež musíte s tým, že živá kapela si bude robiť v hraní prestávky, tie by však nemali byť príliš dlhé.

Nepopierateľnou výhodou živej kapely je nezameniteľná atmosféra. Ak máte šťastie na vtipného kapelníka, skvele zastane aj funkciu moderátora, ktorý rozprúdi zábavu, uvedie jednotlivé prípitky, vyhlási dámsku volenku alebo okomentuje aktuálne dianie na tanečnom parkete aj mimo neho. Takže ak vám nevadí určitá obmedzenosť repertoáru a ani vyššie náklady, živá kapela je rozhodne skvelá voľba.

Prečítaj si: Novomanželský tanec: Čím svojich svadobčanov okúzliš?

živá hudba na svadbe

Zdroj: Shutterstock®

Dídžej

Ak sa rozhodnete radšej pre reprodukovanú hudbu ovládanú profesionálom, ani u neho nepodceňte výber. Aj on s nadšením zaujme post moderátora a zabávača, avšak nič sa nemá preháňať. Nie je totiž nič horšie ako dídžej, ktorý si myslí, že je hlavnou hviezdou večera, prednáša dlhé monológy a trápne anekdoty, ktoré vás uvádzajú do rozpakov, núti hostí do najrôznejších aktivít a nezaujíma ho, či sa skutočne bavia.

Naopak, dobrý svadobný dídžej je schopný vybrať vhodné piesne, ktoré sú v súlade s vašimi preferenciami, pričom ich ladí s celkovým štýlom svadby. Púšťa piesne na želanie a nevnucuje prítomným svoju vlastnú túžbu hrať celý večer jeden nudný slaďák za druhým, ani neuprednostňuje disko hity osemdesiatych rokov. Máva so sebou kompletné vybavenie, a to vrátane veľkých stereo reproduktorov a mikrofónu, ktorý rád zapožičia pri prednesení prípitku.

DJ na svadbu

Zdroj: Shutterstock®

Hudba vo vlastnej réžii

Na tejto možnosti ušetríte asi najviac. Ale ak nechcete, aby na parkete vládla mdlá atmosféra a hostia boli znudení, mali by ste si zohnať vhodnú techniku, minimálne výkonné reproduktory. Tiež obsluha prehrávača bude len na vás, ak si nezoženiete pomocníka. Pri zostavovaní playlistu budete obmedzení svojou vlastnou fantáziou a zaberie vám to veľa času, ale nenechajte sa odradiť. Vy sami predsa najlepšie poznáte svoje obľúbené kapely a viete, čo sa páči vašim príbuzným a priateľom, na aké pesničky ich dostanete na parket. Pokiaľ ide o maličkú rodinnú oslavu na záhrade alebo v miestnej reštaurácii, nie je nutné pozývať na svadbu dídžeja ani živú kapelu, pri ktorých vždy hrozí, že nešťastný výber bude príčinou rozpačitých reakcií a v intímnom prostredí by mohli skôr rušiť.

Playlist

Pri výbere vhodnej hudby sa môžete inšpirovať zoznamami známych aj neznámych, klasických i moderných piesní nielen o láske, ktorými rozhodne nič nepokazíte, maximálne môžete prekvapiť, pobaviť a rozhýbať boky všetkých prítomných. Alebo hľadajte inšpiráciu v soundtracku niektorých filmov, zvlášť muzikálových, ako je napríklad Pomáda. Vďaka otitulkovaným piesňam budete mať hneď jasno a napríklad narazíte aj na dávno zabudnutú obľúbenú pesničku.

Neprehliadni: Ako zostaviť zoznam hostí na svadbu? Čo robiť, ak sa neviete zhodnúť?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Erika Semanová 17.02.20 12:47

ES
karma
-1.00

Výber playlistu je jedným z najdôležitejších častí pri plánovaní svadby.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 07.04.21 20:31

KS
karma
133.00

Najlepšie je mať na svadbe živú hudbu aj DJ :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní