5 tradičných vecí pre nevestu: Aký majú význam?

5 tradičných vecí pre nevestu: Aký majú význam?

Určite ste už počuli o krásnej svadobnej tradícii, že každá nevesta by mala mať na svadbe týchto 5 vecí: niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo darované, niečo modré a napokon zvyk so striebornou mincou. Veľakrát sa stretávame aj s obdobou tejto tradície, kedy sa vynecháva napríklad darovaná vec alebo stará. Vysvetlenie tohto zvyku však nie je úplne jednotné. 5 tradičných vecí pre nevestu má svoju symboliku, poďme sa spoločne pozrieť na to, akú.

Podľa tradície by mala mať každá nevesta počas svojho veľkého dňa na sebe alebo pri sebe 5 vecí, ktoré jej údajne zaručia krajší život v manželstve. Vyberte si však samy, čo si zvolíte a čo prinesie šťastie vám.

Niečo nové

Každá nevesta má mať niečo nové. Vec, ktorá je nová, symbolizuje nový začiatok, optimizmus a budúci život v novej životnej pozícii vôbec. Aj napriek tomu, že v svadobných salónoch zoženiete úplne všetko, je dobré mať niečo nové – svoje. Niečo jedinečné, čo vám bude svadobný deň pripomínať aj o pár rokov.

Niečo staré

Stará vec môže symbolizovať to, že nevesta svoj doterajší starý život necháva za sebou a vstupuje do niečoho nového. Druhým vysvetlením zvyku o starej veci je prikláňanie sa k rodinným tradíciám. Stará vec symbolizuje zachovanie rodinnej tradície, a preto si nevesta ako doplnok zvykne voliť nejaký rodinný šperk po babičke, brošňu alebo inú maličkosť, pomocou ktorej symbolicky vyjadruje pokračovanie v rodinnej tradícii.

Neprehliadni: Inšpirácie na jesennú svadobnú tortu: Nové trendy ťa zaručene ohúria

nevesta_symboly

Zdroj: Shutterstock®

Niečo požičané

Niekomu pre splnenie tohto bodu budú stačiť svadobné šaty z požičovne, pre iného sa pre dodržanie tradície musí vec požičať od blízkej osoby. Okrem toho by to mal byť človek šťastný a veselý, aby sa radosť zo života a optimizmus preniesli aj na nevestu. Podľa niektorých vysvetlení sa má vec požičať od šťastne vydatej ženy – opäť pre šťastie.

Ďalšou interpretáciou tejto tradície je to, že si nevesta bude brať k srdcu rady od ostatných blízkych členov rodiny. A čo si ešte môžete požičať? Často tento bod nevesty riešia drobnosťou, napríklad sponkou do vlasov.

Niečo darované

Tradícia spočíva v darovanej veci. Darujú sa šperky, spodná bielizeň alebo rôzne ozdoby do vlasov. Veľakrát sa tento bod vynecháva a nahrádza sa tradíciou so striebornou mincou.

tradicie_nevesta

Zdroj: Shutterstock®

Niečo modré

Modrá farba pre nevestu symbolizuje vernosť. Množstvo neviest vyrieši tento zvyk tak, že siahne po modrom svadobnom podväzku. Tie sú už samy osebe symbolom šťastia. Zväčša niečo nové a modré dostáva nevesta od družičiek, preto si navlieka nevesta počas svadobného dňa dva podväzky. Jeden podväzok si necháva a druhý by mala podľa zvyku darovať slobodnej dievke alebo mládencovi. Zvoliť však môžete aj iné modré svadobné doplnky, ako napríklad šperky, topánky, kvety vo svadobnej kytici.

Extra tip: Strieborná minca

Do ľavej lodičky si musí nevesta vložiť striebornú mincu. Tento, pre nevestu možno nepohodlný zvyk, údajne prináša bohatstvo a blahobyt do manželstva. Tak čo, milé dámy, ktoré z týchto tradícií si vyberiete vy?

Odporúčame: INŠPIRÁCIA: Prskavky na svadbe so zaručeným iskrivým zážitkom

Aktualizovaný článok: 10.12.2022


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Mária Chromíková 29.11.19 20:51

MC
karma
109.00

Ja som vydávala a z tradičných 5 veci som splnila len jednú "Niečo nové " . To bolo dávno .

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní