Najzvláštnejšie svadobné tradície: Prečo sa v Indii sobášia so stromom?

Najzvláštnejšie svadobné tradície: Prečo sa v Indii sobášia so stromom?
  • 20.07.2019
  • Michaela Kožáková

Vydať sa za strom? Zákaz používania toalety? Pľuvanie na nevestu? Tak naše rozbíjanie tanierov pre šťastie či hádzanie kytice sú oproti týmto tradíciám z rôznych častí sveta úplne nevinné. Hromadný plač mesiac pred svadbou? Čítajte ďalej!

Neprehliadni: Pôvod svadobných tradícií: Vedela si, prečo nevesta hádže kyticu?

Oblievanie nevesty, Škótsko

V niektorých regiónoch Škótska sa dodržiava tradícia, ktorá nie je veľmi príjemná pre nevesty. Deň pred svadbou priatelia a príbuzní nevesty zozbierajú do vedier všetko, a to od pokazených rýb a vajec, smradľavých korení, zhnitých klobás až po skysnuté mlieko či bahno a vylejú túto zmes na nevestu. Potom ju takúto voňavú priviažu k stromu. Nakoniec všetci skončia v bare a pijú na jej šťastie. Vraví sa, že ak toto nevesta vydrží, tak zvládne všetko, vrátane manželstva. Tradícia má pripraviť nevestu na akékoľvek poníženie, problémy a úskalia spoločného života. Pekný spôsob, ako osláviť najšťastnejší deň v živote ženy.

Manžel strom, India

V niektorých častiach Indie ženy narodené v zlej astronomickej pozícii planét Mars a Saturn sa nazývajú Manglik. Čím sú zvláštne? Verí sa, že sú prekliate a svojim manželom dokážu privodiť skorú smrť. Aby sa kliatba zlomila, musia sa najskôr vydať za strom a preťať ho. Chudák strom.

Keňa

Zdroj: Shutterstock®

Opľutie nevesty, Masaiovia, Keňa

Po svadobnom obrade kmeňa Masai v Keni otec svoju dcéru žehná tak, že jej napľuje do tváre a na prsia. Potom nevesta odchádza so svojím manželom a neobzerá sa späť. Podľa povery by sa mohla premeniť kameň.

Pot des maries, Francúzsko

Vo Francúzsku po svadobnej hostine čerstvých novomanželov pošlú do postele. Svadobčania sa pustia do upratovania a všetky zvyšky jedla a nápojov vložia do nočníka. Áno, správne ste prečítali. A s touto pekne naservírovanou pochúťkou vtrhnú do izby novomanželov a čakajú, až kým túto pripravenú zmes pár nezje. V súčasnosti je táto svadobná polievka tvorená čokoládou a šampanským. Stále je však podávaná z keramického nočníka, ktorý kedysi mávali naši starí rodičia pod posteľou. Zmyslom celej tejto tradície je dodať manželom energiu pre prvú svadobnú noc. 

Malajzia

Zdroj: Shutterstock®

Toaletné moratórium, komunita Tidong, Malajzia, Indonézia

Po svadbe nevesta a ženích nemajú právo tri dni používať toaletu a kúpeľňu. Nemôžu odísť z domu, vykonať potrebu. Pár je ostro sledovaný a majú povolené konzumovať minimálne množstvo jedla a vody. Ak sa táto tradícia nedodrží, verí sa, že pár bude mať v manželstve smolu – nevera, rozvod alebo smrť detí. Po troch dňoch sa pár môže vrátiť do normálneho manželského života.

Čína

Zdroj: Shutterstock®

Rituál plaču, Čína

Pre mnohé nevesty je príprava na svadbu ako aj celá svadba veľmi emotívna. Avšak ženy z etnickej skupiny Tuija v Číne posunuli city na úplne vyšší level. Presne od tridsiateho dňa pred svadbou čínske nevesty začnú plakať každý deň hodinu. Po desiatich dňoch sa k nim pripojí mama a potom aj ich babička. Do konca mesiaca plačú všetky ženy v rodine. Celý tento rituál sa považuje za prejav radosti. Predstavte si, koľko sĺz nevesta vyplače. 

Pozri aj:  Svadba na ostrove: Objav spolu s nami čarovné Santorini

Tradícia bozkávania, Švédsko

Ak ženích z nejakého dôvodu opustí miestnosť, všetci svadobčania ho môžu pobozkať. To isté platí aj pre nevestu.

Akých chýb sa dopúšťajú nevesty? Týchto 5 ti pokazí svadbu


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Milka Damašková 22.07.19 03:56

MD
karma
132.00

Ach to je strašné.....najmä Škótsko. Radšej by som sa nevydala .

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 24.07.19 21:36

IM
karma
100.00

no ešte, že sme na slovensku

  • 0
Odpovedať

Frederika Kinkorová 28.07.19 13:07

FK
karma
-1.00

velmi pekne ked maju krajiny taketo tradicie.my budeme rozbijat taniere a jest z jednej polievky,inak nas nic take neohurilo :)

  • 0
Odpovedať

Simona Dzureňová 30.07.19 22:05

SD
karma
-1.00

Všetky krajiny majú nejaké tradície, ale v niektorých by som sa asi radšej nevydala. Klobúk dole pred nevestami, ktoré musia podstúpiť takéto zvyky.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní