Posvadobná hostina: Svadobný zvyk, na ktorý sa zabúda

Posvadobná hostina: Svadobný zvyk, na ktorý sa zabúda

 • 40
 • 2

Rozkrajovanie svadobnej torty, hádzanie svadobnej kytice alebo únos nevesty. To sú svadobné tradície, bez ktorých sa nezaobíde takmer žiadna oslava manželstva. Existujú však svadobné tradície a zvyky, na ktoré sa tak trochu pozabudlo a ich dodržiavanie sa v súčasnosti vidí len veľmi zriedkavo. Posvadobná hostina je jedným z týchto zvykov.

Keď vám čerství novomanželia povedia, že ešte deň po svadbe usporiadali „poprávku“, zvyčajne toto slovo počujete prvýkrát a vôbec neviete, o čom je reč. Poprávka, ktorá sa po svadobnom dni organizuje nasledujúce dopoludnie, je akýmsi predĺžením svadby. Môžeme ju modernejšie označiť ako svadobnú afterpárty, ktorá sa spravidla koná na mieste, kde sa predchádzajúci deň organizovala svadobná hostina.

Zaujme ťa: INŠPIRÁCIA: Prskavky na svadbe so zaručeným iskrivým zážitkom

Zdroj: Shutterstock®

Poprávka: Zvyk viazaný na rodinu

Zvyk organizovať poprávku po svadbe je najčastejšie rodinnou tradíciou. O čo v prípade posvadobnej hostiny ide? V zásade ide o to, že sa nasledujúci deň po svadbe zíde spolu s novomanželmi najužší kruh rodiny a dojedá jedlo a dopije pitie, ktoré zostalo po svadobnej hostine. Keďže sa na Slovensku páry najčastejšie oddávajú v sobotu, poprávka tak prebieha celé nasledujúce nedeľné dopoludnie a často končí až v popoludňajších hodinách.

Poprávku môžeme označiť aj za akýsi svadobný dozvuk, kde rodina preberá svoje zážitky a dojmy z prebehnutej svadby. Táto svadobná afterpárty má zhruba poldenné trvanie, ide o pokojnú a oddychovú záležitosť, kde si všetci príjemne posedia, porozprávajú a dajú si niečo dobré pod zub.

TIP: Posvadobná hostina sa nemusí konať len v úzkom rodinnom kruhu. Ak sa vašej svadby nezúčastnili vaši priatelia a kamaráti, môžete ich pozvať práve na poprávku. Všetci by už mali na akciu dôjsť skôr v civilnom oblečení.

popravky

Zdroj: Shutterstock®

Poprávka a občerstvenie: Zmeňte tradíciu na modernú afterpárty

Na hostine sa spravidla dojedajú a dopíjajú zvyšky po svadobnej hostine. Niektorí novomanželia však už poprávku ponímajú rýdzo modernejšie. Namiesto dojedania zvyškov si tak pre svoju rodinu a priateľov pripravujú úplne nové občerstvenie. Najväčší úspech majú na moderných hostinách čerstvo grilované dobroty, obložené taniere, hovädzí guláš a rezne alebo svadobné koláčiky. Nápoje, ktoré patria k svadobnej afterpárty, sú bezkonkurenčne kvalitné druhy rozlievaných vín.

Kedy sa oplatí organizovať poprávku

Keď značná časť vašich svadobných hostí prišla zďaleka a vy viete, že na mieste zostávajú aj do druhého dňa po svadbe. Ďalej vtedy, ak ste svadobnú hostinu usporiadali napríklad v hoteli, v ktorom novomanželia aj všetci svadobní hostia zostávajú cez noc. Keď máte naozaj veľký okruh kamarátov a priateľov, ale z dôvodu kapacity ste ich nemohli pozvať na svadobný obrad a hostinu. Poprávky sú pre nich ako stvorené.

svadobna_afterparty

Zdroj: Shutterstock®

Svadobná hostina a poprávky na jednom mieste: Áno alebo nie?

V minulosti sa svadobná hostina a poprávky organizovali spravidla na jednom mieste. Dnešný novomanželia však od tejto tradície často upúšťajú predovšetkým z finančných dôvodov. Posvadobnú hostinu tak nerobia na mieste konania svadobnej hostiny, ale najmä u svojich rodičov – pri nádhernom počasí ideálne na záhrade.

TIP: Ak v rámci predsvadobných príprav uvažujete aj o poprávke, dajte to svojej rodine a priateľom včas vedieť. Okrem pozvánky na svadobný obrad a svadobnú hostinu im pošlite tiež pozvánku na posvadobnú hostinu. Vďaka tomu budete vedieť, koľko ľudí sa zúčastní, vďaka čomu si ich budete môcť dobre vopred zorganizovať.

Je to len vaša voľba

Rozhodnutie o tom, či organizovať alebo nie, by mali predsa len zvážiť sami novomanželia. Pri rozhodovaní by sa mali opierať nielen o to, či sa jedná o rodinný zvyk. Mali by brať do úvahy aj fakt, že táto svadobná afterpárty predsa len znamená ďalšie náklady i starosti navyše.

Zaujme ťa: Etiketa na svadbe v kocke: Na čo si musíš dávať pozor?


 • 40
 • 2
Návrat hore
Autor článku

2 komentáre

Mária Chromíková 03.12.19 21:29

MC
karma
115.00

Na dedine poprávky ešte fungujú....

 • 0
Odpovedať

Alexandra Semanová 26.12.19 12:31

AS
karma
-1.00

Super článok!!!

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

MUST HAVE

Ako znížiť počet hostí na svadbe, keď ju plánuješ na toto pandemické obdobie?

 • 54
 • 0
 • 20.09.2020
101 rád

Svadobné dary pre novomanželov: Čo si vybrať od hostí?

 • 40
 • 0
 • 06.06.2020
Priebeh svadby

Nezabudni ani na domáceho miláčika! Ako vystrojiť psa na svadbu?

 • 43
 • 0
 • 22.08.2020