Ako napísať dobrý príhovor? Čo ľudí zaručene dojme?

Ako napísať dobrý príhovor? Čo ľudí zaručene dojme?

Zacinkanie na pohárik počas svadobnej hostiny predchádza tradičnému príhovoru. Kto sa ho zvyčajne ujíma a aké slová zvoliť, aby oko nezostalo suché, úsmevmi sa nešetrilo a osadenstvo bolo patrične dojaté?

Svadobný príhovor zvyčajne patrí otcovi nevesty a svedkovi ženícha. Dávno ale toto nepísané pravidlo neplatí do bodky, a tak sa na každej svadbe zrejme stretnete s rečníkmi v rôznom vzťahu k novomanželom. Pár slov často vyslovujú aj oni sami, niekedy sa pridá matka nevesty alebo najbližší priatelia či súrodenci čerstvo oddaného páru.

Svadobný príhovor podľa rolí - o čom kto hovorí?

Ak hovorí otec nevesty, jeho reč by sa mala točiť hlavne okolo dcéry. Môže popísať, prečo je na ňu pyšný, v čom je dobrá a aký má charakter. Pre odľahčenie atmosféry sa hodí spomenúť nejakú nezabudnuteľnú príhodu z jej detstva alebo obľúbenú rodinnú spomienku. Otecko nevesty by mal príhovor zakončiť niekoľkými slovami nasmerovanými k ženíchovi – zdôrazniť, že je rád, že si jeho dcéra rozhodla vziať práve jeho.

Reč novomanželov je spravidla ďakovacia. Poďakujte svojej rodine za celkovú podporu, svedkom, družičkám a priateľom za pomoc s organizáciou vašej svadby. Všetkým ostatným hosťom venujte svoje vďaka za to, že sa tak významný deň rozhodli stráviť spoločne s vami.

Svedok ženícha sériu prejavov obvykle zakončuje. Jeho príhovor býva uvoľnený, pretkaný vtipmi, pozitívne a celkovo skôr neformálne ladený. Svedok môže navodiť uvoľnenú atmosféru príhodou so ženíchom alebo napríklad rozprávať, ako sa novomanželia zoznámili.

Neprehliadni: Najčastejšie chyby neviest pred svadbou: Týka sa to aj teba?

príhovor na svadbu

Zdroj: Shutterstock®

Štruktúra svadobného príhovoru

Rovnako ako keď ste písavali sloh v škole, postupujte aj pri príprave svadobného príhovoru. Najprv si na papier napíšte štruktúru – úvod, hlavnú časť a záver. Potom si ku každej časti zosumarizujte jednotlivé body, ktoré v reči rozvediete. Štýl príhovoru vždy laďte do celkovej podoby svadby. Rustikálna svadba na záhrade v úzkom kruhu najbližších, na ktorej sa všetci dobre poznajú, si priamo pýta uvoľnený štýl slávnostného prípitku a sem-tam neuškodí nejaké to nespisovné slovíčko. Naopak pri formálnych svadbách je vhodné držať úroveň a šetriť s vtipmi.

Na začiatku reči nič nepokazíte tým, keď sa predstavíte a pozdravíte dychtivo načúvajúcich hostí. Pridajte tiež vetičku alebo dve o tom, ako ste sa s novomanželmi zoznámili alebo ako dlho sa poznáte. Potom už pomaly prejdite k tomu najdôležitejšiemu – hovorte o neveste a ženíchovi, povedzte, čo pre vás znamenajú a ako vyzerá ich vzťah z pohľadu tretej osoby. Nekriticky nadhoďte, akým spôsobom každého z nich spoločné spolužitie zmenilo. Nakoniec pridajte napríklad pár dobre mienených rád do novovzniknutého manželského zväzku a poprajte im všetko dobré do ďalšej životnej etapy. Pozdvihnite pohárik a pripite, ostatní sa k vám pripoja.

dobrý príhovor na svadbu

Zdroj: Shutterstock®

Zabijaci slávnostného prípitku

Pri zostavovaní svadobného prejavu sa riaďte dvoma radami:

  • buďte pozitívni,
  • zabudnite na klišé.

Kritiku, narážky na bývalých partnerov alebo snáď vzťahovú krízu, ktorou si novomanželia museli prejsť, aj keď ich vo výsledku posilnila, do príhovoru naozaj nezakomponujte. Rovnako tak aj reči o sexe a iné „sprostosti“. Príhovor by mal byť rýchly, svižný a nemal by trvať zbytočne dlho.

Reč si napíšte na papier dopredu, nechajte si ju rozležať v hlave a upravujte, kým s ňou nebudete stopercentne spokojní a niekoľkokrát si ju nahlas povedzte. Pokojne si pripravte na papierové kartičky body, ktorých sa chytíte, keby sa náhodou dostavilo okno a vy ste si nemohli spomenúť, o čom ste to chceli hovoriť. Snažte sa pôsobiť uvoľnene, nehrbte sa, usmievajte sa a udržujte očný kontakt s novomanželmi aj so zvyškom publika.

Správny svadobný príhovor by mal predovšetkým dojať, ale aj rozveseliť a navodiť pocit vďačnosti, že ste to práve vy, kto ho prednáša. Ak ale nie ste práve citlivka, nenúťte sa do toho. Ak sa necítite dobre v úlohe komika, nesnažte sa ním pri príhovore stať. Skrátka buďte sami sebou a uvidíte, že si za svoju reč vyslúžite úprimný potlesk.

Zaujme ťa: INŠPIRÁCIA: Prskavky na svadbe so zaručeným iskrivým zážitkom


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Alexandra Semanová 26.12.19 12:39

AS
karma
-1.00

Napísať dobrý príhovor, ktorý ľudí zaručene dojme je neskutočne ťažké. Super článok.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 07.04.21 20:26

KS
karma
133.00

A dôležité aj je kto ten príhovor prednesie, určite by to mal byť niekto kto mladomanželov dokonale pozná :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní