Dlhý, čipkovaný, vintage? Ktorý svadobný závoj si vybrať?

Dlhý, čipkovaný, vintage? Ktorý svadobný závoj si vybrať?
  • 02.06.2022
  • Michaela Kožáková

Výber svadobných šiat je pre každú nevestu výnimočným, ale i trochu stresujúcim dňom. Koľko treba schudnúť v bokoch? A čo ten chrbát natlačený v korzete? Ako zhodím päť kilogramov za dva mesiace? No, milé nevesty, priznajme si, pre niektoré z nás je naozaj ťažké vybrať si šaty, ktoré nám výborne sadnú, páčia sa nám a nevyžadujú šesťkrát do týždňa hodinové tréningy a tvrdú diétu. 

A čo neodmysliteľne patrí k svadobným šatám? No predsa svadobný závoj. Elegantný doplnok, ktorý dodá celému vášmu vzhľadu neskutočný šmrnc (a zakryje širší chrbát a malé nedostatky). Kde sa vzal a aký je jeho pôvod?

Vedeli ste, že história svadobného závoja siaha až do starovekého Ríma? Ľudia vtedy verili, že zlí duchovia a démoni by mohli byť priťahovaní krásou nevesty, preto zakrývali tvár nevestám závojom, aby ich zmiatli a odohnali. Niektorí hľadajú jeho pôvod v dohodnutých sobášoch, kedy vďaka závoju ženích nemohol vidieť svoju nevestu pred obradom, a tak odstúpiť od zmluvy. V stredoveku predstavoval nevestin závoj symbol čistoty, skromnosti, zdržanlivosti a zároveň bol vyjadrením nevestinej odovzdanosti a poslušnosti voči svojmu budúcemu manželovi.

Svadobný závoj patrí medzi najnáročnejšie svadobné doplnky. Mnohé z neviest dnes skôr preferujú kvetinové čelenky, trblietavé sponky, zdobené doplnky do vlasov alebo moderné mašle. Avšak mnohé z nich stále rady stavia na klasiku a volia krásny svadobný závoj.

Aký si vybrať, aby sa dokonale hodil k vašim vysnívaným svadobným šatám? Existuje množstvo druhov závojov s rôznou dĺžkou i zdobením. Od krátkych, lemovaných čipkou až po dlhé katedrálne. Poďme si predstaviť niekoľko druhov závojov. Vďaka tomuto jednoduchému prehľadu vám pomôžeme vybrať ten pravý.

Pozri: Svadobná kabelka pre nevestu: Ktorú z nich si vyberieš?

Krátky závoj

Zdroj: pinterest.com

Závoj do tváre

Pôvabné krátke závoje, ktoré jemne zakrývajú čelo a vrchnú polovicu tváre, sú elegantným a romantickým prvkom. Tzv. bird cage (v preklade vtáčia klietka) je zväčša vyrobený zo sieťoviny a je najčastejšie pripevnený ku klobúkom, čelenkám alebo hrebienkom do vlasov. Tento druh závoja s hodí ku čipkovaným šatám siahajúcim do polovice lýtok alebo k mini šatám v štýle šesťdesiatych rokov. Ak ste milovníčkami vintage štýlu, tak tento závoj je pre vás ako stvorený.

Závoj Blusher vyrobený z tylu siahajúci po bradu a zakrývajúci celú tvár, býva súčasťou dlhého závoja, ale nosí sa často aj samostatne. Tento krátky závoj do tváre dodáva tajomný vzhľad a prináša chvíľku napätia, keď ho ženích odhŕňa neveste z tváre pri prvom bozku. 

Závoj po lakte

Zdroj: pinterest.com

Závoj po lakte

Závoj lakťovej dĺžky je stredne dlhý svadobný závoj, ktorý siaha po lakte. Pripevnený vysoko na hlave spolu s drdolom perfektne zapadá do svadby v štýle retro a šesťdesiatych rokov. Tento svadobný závoj odporúčame nosiť pri ľahkej letnej svadbe niekde v záhrade alebo v areáli kaštieľa. Netrápte sa teda s dlhým, ťažkým závojom počas horúcich dní, o ktorý sa môže potknúť niektorý z vašich hostí. 

Pozri aj: Svadobné líčenie krok za krokom: Buď najkrajšou verziou samej seba

Po končeky prstov

Zdroj: pinterest.com

Po končeky prstov

Stredne dlhý závoj, ktorého dĺžka siaha niekoľko centimetrov pod pás, mierne nad alebo pod úrovňou, kde dosahujú vaše prsty, keď máte ruky vbok. Vďaka dĺžke je tento závoj univerzálny a vhodný pre bežné i formálne svadby. K dlhým, pod kolená, k zdobeným či jednoduchším šatám, rozpusteným, vyčesaným alebo zapleteným vlasom – tento závoj sa jednoducho hodí ku všetkým druhom svadobných šiat a účesom. 

Kaplnkový a katedrálny

Zdroj: pinterest.com

Kaplnkový a katedrálny závoj

Niektoré závoje dostali mená podľa toho, kde sa nosili. Kaplnkový závoj, podľa názvu, nevesty nosili počas formálnejších svadieb v menšom kostole alebo kaplnke. Jeho dĺžka siaha až po zem, dokonca i niekoľko centimetrov za šatami. Tieto závoje sú často zdobené čipkou alebo komplikovanou výšivkou. Hrubší závoj je modernejšou a minimalistickejšou verziou tohto nadčasového doplnku.

Katedrálny závoj patrí medzi najdlhšie závoje, ktoré presahujú i vlečku šiat a ťahajú sa pol metra i viac za nevestou. Vyzerajú naozaj pompézne a každá nevesta sa cíti ako pravá princezná. Nevýhodou týchto závojov je, že pri jeho nosení je potrebná pomoc pri premiestňovaní či rozťahovaní. Katedrálny závoj sa hodí k dlhým svadobným šatám i šatám Á-čkového strihu.

Vídame ich, najmä katedrálny závoj, u neviest z panovníckych rodín. Avšak pokojne po nich siahnite aj vy. Ak volíte svadobné šaty bez vlečky, ktorá je akurát tak krásna na fotkách, no chcete sa cítiť ako princezné, tak siahnite práve po takomto dlhšom závoji. Ten vám vlečku nahradí a vy si ho po obrade môžete zložiť. 

Závoj juliet

Zdroj: pinterest.com

Závoj Juliet cap

Závoj, ktorý je omotaný okolo temena hlavy alebo čela a vytvára vzhľad v tvare klobúka, je vhodný najmä pre nevesty, ktoré si vysnívali svoju svadbu s vintage tematikou. Videli ste film Great Gatsby? Tak závoj s názvom Juliet cap sa hodí presne na svadby v tomto dekadentom štýle vyššej vrstvy v dvadsiatych rokoch. Skombinujte tento závoj so slip svadobnými šatami (jednoduché hodvábne šaty so špagetovými ramienkami) a preneste sa do bohémskeho obdobia.

Španielska mantilla

Zdroj: pinterest.com

Španielska Mantilla

Tradičný španielsky závoj je jednovrstvový, lemovaný čipkou, okrúhleho alebo oválneho tvaru. Mantilla sa nosí priamo na vrchu hlavy, niekoľko centimetrov od vlasovej línie alebo môže prekrývať i tvár. Tento štýl svadobného závoja je obľúbenou voľbou pre nevesty, ktoré dávajú prednosť skromnejšiemu vzhľadu alebo chcú jemne zahaliť svoje ramená z náboženských či kultúrnych dôvodov.

Svadobný závoj

Zdroj: pinterest.com

Ďalšími druhmi závojov je napríklad tzv. waltz veil alebo baletný závoj, ktorý siaha niekde medzi kolena a členky. Tento závoj je výbornou voľbou pre drobnejšie nevesty a tie, ktoré hľadajú romantický a ultra ženský doplnok ku svojim svadobným šatám.

Vsadiť môžete takisto na jednoduchý jednovrstvový, ale veľmi jemný a elegantný závoj či nežný padavý závoj s riasením. Poprípade voľte čistý hladký závoj, ktorý bude lichotiť všetkým svadobným šatám.

Neprehliadni: Svadobná pláštenka: Trend, ktorý musíš mať aj ty!

Naposledy aktualizovaný článok: 2.6.2022


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní