Ľalia vo svadobnej výzdobe: Krásna, ale aj veľmi voňavá

Ľalia vo svadobnej výzdobe: Krásna, ale aj veľmi voňavá
  • 17.06.2019
  • Mika Polohová a Zuzana Kmecová

Sú kvety, ktoré sú krásne a nevoňajú, potom sú také, ktoré voňajú, no sú maličké alebo majú len veľmi krátku sezónu. Ľalia je dostupná počas celého roka, krásne vonia, vyzerá exoticky a dopestovať si ju môžete aj v záhradke. Pre veriacich sa spája s osobou Panny Márie. Symbolizuje čistotu, nevinnosť, cudnosť a cnosť. V starovekom Ríme so sebou nosila nevesta ľalie, lebo jej mali zabezpečiť plodnosť.

biela ľalia

Zdroj: pinterest.com

Symboly a povery

Elegantný kvet s veľkou stonkou a v krásnych farbách. Biela farba symbolizuje čistotu, schopnosť počúvať a byť dobrou matkou. Červené ľalie sú zase symbolom lásky, vzrušenia a vášnivého manželstva.

svadobná kytica z ľalie

Zdroj: pinterest.com

Oranžové preferujú tí, ktorí sú rodinne založení a majú radi jednoduché radosti, ktoré život ponúka. Ak sa vám páčia ružové ľalie, pravdepodobne máte radi hravosť a dobrú náladu a vraj by vám mali priniesť bohatstvo. Žltá je vraj farba žiarlivosti, no je to tiež veselá farba leta, plná života a slnka.

marhuľová ľalia

Zdroj: pinterest.com

Bojíte sa vône?

Ľalie nám rastú v rôznych farbách a poznáme aj ich rôzne druhy. Tie orientálne sú voňavé, ale sú aj tzv. klasické, ktoré nevoňajú. Najkrajšia je ale ľalia kráľovská. Tá prevonia priestor, do ktorého ju uložíte a svojím vzhľadom vzbudzuje pozornosť.

ružová ľalia

Zdroj: pinterest.com

Pestovanie

Vypestovať si ľalie nie je až také náročné. Potrebujú hlavne kyprú pôdu s dostatočným obsahom vápnika. Je fajn, ak ich posadíte niekam, kde sa im vyhne poludňajšie slnko a silný vietor. Sú pomerne vysoké, takže by ich silný vietor mohol zlomiť.

ružová ľalia

Zdroj: pinterest.com

svadobné oznámenie

Zdroj: Shutterstock®

Vysádzajú sa hneď potom, ako si kúpite cibuľky. Teda na jar (ak ste si vybrali druhy, ktoré kvitnú neskôr) alebo na jeseň, ak chcete mať kvietky na letnú svadbu. Vtedy vám vykvitnú v júni a júli.

oranžová ľalia

Zdroj: pinterest.com

Veľkosť kvetu

Vďaka tomu, že ľalia je kvietok pomerne bohatý, nahradí vám viacero menších kvetov. Aj keď vám môže cena pripadať vyššia. Je to podobné ako s hortenziami alebo pivonkami. Jednoducho, ak sa vám podarí vypestovať alebo kúpiť pekný exemplár, bohatá hlavička vám krásne nahradí aj tri či štyri ruže.

svadobná výzdoba

Zdroj: pinterest.com

S ľaliami môžu mať problém alergici alebo ľudia so sklonom k alergiám. Sú naozaj voňavé, ale ak to s nimi nepreženiete, budú príjemným doplnkom a ich vôňa bude príjemne visieť vo vzduchu.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní