Kto platí za svadbu: Aké sú zvyky a s čím všetkým počítať?

Kto platí za svadbu: Aké sú zvyky a s čím všetkým počítať?

Náklady na svadbu predstavujú výrazný zásah do rodinného rozpočtu. Zatiaľ čo predtým ich z veľkej časti hradili rodičia snúbencov, dnes už táto tradícia nutne neplatí. 

Svadobný rozpočet sa odvíja od počtu hostí, miesta za prenájom a ďalších nákladov spojených s výzdobou, ubytovaním hostí, zložením svadobného menu a oblečenia. Aj komorná a skromná svadba sa však môže ľahko vyšplhať na niekoľko desiatok tisíc eur. Hneď na začiatku svadobných príprav sa preto s budúcim mužom snažte náklady na svadbu odhadnúť (počítajte s rezervou naviac) a rozmyslite si, ako ich budete financovať.

Neprehliadni: Čo všetko obsahuje svadobný rozpočet? Zostavte si ho!

platenie svadby

Zdroj: Shutterstock®

Rozdelenie nákladov v minulosti

Tradične sa na uhradení svadby podieľali rodičia snúbencov. Predtým sa totiž ľudia brali veľmi mladí a často ešte nemali vlastný príjem. V niektorých krajinách svadbu hradila iba rodina nevesty. Očakávalo sa totiž, že ženu po zvyšok života zabezpečí jej manžel. V hinduistickej spoločnosti v Indii sa takto postupuje dodnes a rodičia nevesty na svadbu svojej dcéry často šetria od jej narodenia.

V našich končinách pripadla tiež väčšina výdavkov na nevestinu časť rodiny, ktorá platila hostinu, svadobné šaty, svadobné oznámenia, tortu a koláčiky, hudbu, dopravu, fotografa a kvetinovú výzdobu. Snúbencom potom hradili tiež hodnotný svadobný dar, najčastejšie v podobe vybavenia do domácnosti. Rodičia ženícha zase hradili nápoje, zaplatili novomanželom svadobnú cestu a svadobný dar.

Do svojich úspor si museli siahnuť tiež samotní snúbenci. Nevesta svojmu milému kupovala svadobnú košeľu a cezpoľným hosťom hradila nocľah. Ženích svojej drahej zaplatil svadobnú kyticu a z jeho vrecka išli tiež peniaze na snubné prstene. Ďalej si platil spoločenský oblek (bez košele) a vlastnú rozlúčku so slobodou.

svadobný rozpočet

Zdroj: Shutterstock®

Kto hradí svadbu dnes?

V súčasnosti sa väčšina párov berie až v produktívnom veku, kedy obaja snúbenci zarábajú. Z tohto dôvodu si hradia svadbu prevažne z vlastných úspor a tradičné delenia už nevyužívajú. Pokiaľ v rodine panujú dobré vzťahy, rodičia snúbencom často sami ponúknu, že sa na svadbe chcú aspoň čiastočne podieľať. Častokrát pomáhajú snúbencom aspoň s úhradou zákuskov a alkoholu na svadbu. V ich réžií je dokonca aj úhrada zákuskov a alkoholu na výslužku pre hostí.

Je, samozrejme, na vás, či veľkorysú ponuku prijmete alebo si necháte finančnú stránku svadby čisto vo vlastnej réžii. Než však príspevok odmietnete, dobre si spočítajte, či ste naozaj schopní svadbu uhradiť sami. Nechcete predsa vstúpiť do manželstva s dlhom.

Ponúkli sa k uhradeniu časti nákladov rodičia len jedného vás, zatiaľ čo druhá strana taktne mlčí? Pokiaľ nie je medzi vašimi rodinami priepastný majetkový rozdiel, môže to byť príčina zbytočných rodinných problémov. Snažte sa preto situáciu s oboma stranami prebrať tvárou v tvár. Nebojte sa neplatiacich rodičov vo všetkej slušnosti požiadať aspoň o symbolický príspevok alebo naopak s vďakou odmietnite sumu tých štedrejších.

Ďalšou možnosťou, ako svadbu hradiť, je pôžička alebo úver. Obráťte sa na bankového poradcu, ktorý vám predstaví aktuálnu ponuku a odporučí vhodné možnosti. Samozrejme, musíte počítať s nutnosťou zaplatiť úroky.

Zaujme ťa: Svadobné prípravy: 7 vecí, ktoré nepotrebuješ, ale chceš (veľmi)

Aktualizovaný článok: 22.2.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Erika Semanová 20.02.20 16:45

ES
karma
-1.00

Praktický článok.

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 21.02.20 13:09

MC
karma
109.00

kedysi platili rodičia ,teraz je už všetko inak.

  • 0
Odpovedať

Natália Lobodášová 22.02.20 08:48

NL
karma
105.00

Teraz je to už iné. Aj my sme nechceli zaťažovať rodičov...

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 23.02.20 08:58

KS
karma
133.00

U nás je to zase tak, že aj keď už obaja so snúbencom zarábame, tak rodičia sa núkajú, že aspoň jedlo nám uhradia, nech máme viac úspor na vlastné bývanie. Neviem posúdiť, či je to správne, ale ako uvádza článok všetko je o dohode a o vzájomných vzťahoch v rodine.

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Neuschlová 23.02.20 11:44

AN
karma
109.00

Každý to má v rodine inak

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 23.02.20 19:09

MM
karma
100.00

no brať pôžičku na svadbu je nezmysel, radšej sa uskromniť

  • 0
Odpovedať

Ivana Hlôšková 23.02.20 23:34

IH
karma
-1.00

Veľmi trefný, prakticky článok. Je mnoho možností, ako zaplatiť svadbu. Podľa mňa je to vždy o dohode a záleží v akej situácii sú rodiny snúbencov a podobne. Každopádne si treba vopred určiť rozpočet, svoje možnosti a prípadne dohodu kto čo platí s rodičmi. Určite by som si nebrala pôžičku kvôli svadbe a ani by dom nerobila svadbu za tisíce eur, ak na to nemám. Je to len jeden deň a tie peniaze sa dajú využiť aj inak

  • 0
Odpovedať

Patrícia Hettešová 24.02.20 14:14

PH
karma
-1.00

pôžička na svadbu by ma nenapadla :) Radšej menšiu a skromnejšiu svadbu ako sa zadĺžiť.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní