Veľké svadobné rozhodnutie: Okrúhle alebo rovné svadobné stoly?

Veľké svadobné rozhodnutie: Okrúhle alebo rovné svadobné stoly?
  • 16.03.2019
  • Mika Polohová a Zuzana Kmecová

Západný trend a romantické americké filmy vždy diktovali skôr okrúhle stoly. Naša slovenská tradícia je zase skôr o rovných stoloch. Aké sú výhody a nevýhody oboch druhov, do akých priestorov sa hodia a ako ovplyvnia váš svadobný rozpočet? Stoly sa dajú tiež kombinovať, prípadne ich môžete uložiť do zaujímavého tvaru. Poďme teda urobiť veľké svadobné rozhodnutie – okrúhle alebo rovné stoly?

Pri okrúhlych stoloch sa vytvoria skupinky

Rodičia vás môžu od okrúhlych stolov odhovárať napríklad preto, že hostí oddeľujete do skupiniek. Pravdou ale je, že väčšinou sa hostia na začiatku svadby rozprávajú a bavia len s tými, ktorých poznajú. Skupinky sú tak vytvorené. Takto môžete tiež predísť tomu, aby sa vaši hostia cítili nepríjemne, ak budú sedieť pri niekom, koho nepoznajú.

Pozri aj: Originálne svadobné menu, ktorým potešíš každého hosťa

rovné stoly na svadbu

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Vplyv na svadobný rozpočet

Pri rovných stoloch budete mať priemerne jednu hlavnú ikebanu priemerne na 20 – 30 ľudí, pri okrúhlych je to približne 10. Keďže kvietky sú najväčšou položkou vo výzdobe, výber stolov teda ovplyvní aj váš celkový rozpočet.

Viac miesta pre výzdobu a inventár

Výzdoba a tanieriky s koláčikmi, fľaše s alkoholom, darčeky pre hostí, sviečky a poháre. Toto všetko musí vojsť na každý stôl. Či už na ten pre hostí alebo na váš hlavný stôl. Okrúhle stoly majú v strede „hluchý priestor“, ktorý je na všetky tieto veci ako stvorený. Pri rovných stoloch je problém s uložením všetkého tak, aby zostal dostatok miesta a stále bolo sedenie pohodlné. Výzdoba potom ráta s tým, že od kraja stola je stredom postupnosť – výzdoba, sviečka, terina s polievkou, sviečka, koláčiky, výzdoba atď. Ak máte možnosť, požiadajte reštauráciu alebo hotel, kde sa bude svadobná hostina konať, aby vám ich spojili širšou stranou. Budete mať tak dostatok miesta na všetko, čo na stôl chcete uložiť.

okrúhle alebo rovné stoly

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Počet hostí treba premyslieť

Nevýhodou okrúhlych stolov je náročnejšia výroba zasadacieho poriadku. Musíte vytvoriť skupinky ľudí, ktorí sa poznajú. Opýtajte sa na rozmer stola. Môžete tak nakombinovať väčší aj menší počet hostí a zasadací poriadok sa vám bude robiť jednoduchšie. Pri priemere stola cca 180 centimetrov sa pohodlne usadí 10 hostí. Ak vám v hoteli tvrdia, že to zvládnu aj dvanásti, máme pre vás upozornenie – aj do električky sa vojde sto ľudí...

rovné stoly uložené do kociek

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Kombinácia rovných a okrúhlych stolov

Priestor, kde sa svadobná hostina bude konať, nebude nafukovací. Väčšina prevádzkarov vám povie, koľko hostí dokážu usadiť za rovné a koľko za okrúhle stoly. Aj túto informáciu berte s nadhľadom. Chcete predsa, aby vaši hostia sedeli pohodlne. Dva okrúhle stoly ľahko nahradíte jedným rovným. Môžete za neho usadiť kamarátov alebo hostí, ktorí majú na svadbe konkrétne úlohy. Napríklad družičky a družbovia ocenia kútik, kde si budú môcť zložiť veci, ktoré budú pri plnení svojich svadobných povinností potrebovať. Okrúhly stôl s výzdobou nepotrebujú ani svadobné koordinátorky, hudba ani fotograf.

rovné stoly uložené inak

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Ak túžite po okrúhlych stoloch, nájdite si dostatočne veľký priestor. Ak sa vám naopak páčia rovné stoly, môžete si ich uložiť do zaujímavého tvaru alebo pri menších svadbách použiť klasické T rozostavenie. Všetci vaši hostia tak vytvoria jednu veľkú svadobnú rodinu.

- Anketa

AKÉ STOLY BUDETE MAŤ NA SVADBE?

Odpovedalo 1065 ľudí  

Okrúhle stoly
4%
Rovné stoly
94%
Kombináciu stolov
1%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Kristína Sekeráková 16.02.20 17:09

KS
karma
133.00

Za mňa jednoznačne rovné stoly, pretože tak sa aspoň budú môcť rozprávať všetci hostia na svadbe a nevznikne nuda :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní