Poradíme: Ako naplánovať svadobný obrad v prírode

Poradíme: Ako naplánovať svadobný obrad v prírode
  • 15.03.2019
  • Mika Polohová a Zuzana Kmecová

Svadobný obrad je najdôležitejšou časťou vášho svadobného dňa. Je to moment, kedy si pred všetkými, ktorých máte radi, pred svojimi blízkymi a priateľmi, sľúbite, že budete navždy spolu. V dobrom aj zlom, v zdraví i chorobe, šťastí i nešťastí. Poradíme vám, ako pripraviť svadobný obrad v prírode. Tak, aby bol príjemný pre vašich hostí, nezabudnuteľný pre vás a romantický i praktický zároveň.

Svadobný oblúk

Svadobná pergola alebo svadobný oblúk symbolizuje prechod. Oddeľuje dva svety. Keď cez neho prejdete druhýkrát, budete už manželia. Tento symbol prechodu môže byť bohato zdobený kvetmi, padajúcim mušelínom alebo si na neho môžete priviazať svoje svadobné želania, kryštáliky či stužky. Nezabudnite ale, že svadobný oblúk musí byť dostatočne zaťažený, aby sa za žiadnych okolností nezlomil alebo neprevrátil.

Pozri aj: Aktuálne svadobné trendy: Aká budeš nevesta?

svadobný obrad vonku

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Svadobná ulička

Svadobný obrad v prírode je väčšinou civilný, teda netrvá veľmi dlho. Samozrejme, závisí to od toho, koľko programu plánujete. Zvyčajne sa do neho zaraďujú skladby, príhovory blízkych, ale aj staré dobré recitovanie básní. Pokiaľ vaši hostia budú počas obradu stáť, uličku môžete vytvoriť pomocou kvetinových ikebán alebo ju vysypať lupeňmi ruží. Pokiaľ vám to cirkev umožní a budete mať tradičný obrad, tak sú stoličky na mieste. Dbajte na to, aby boli dostatočne pohodlné. Najmä ak máte starých rodičov alebo iných ľudí, ktorí potrebujú stabilné sedenie. Stoličky potom stačí jednoducho ozdobiť smerom do uličky a na jej začiatok umiestniť kvetinové ikebany alebo stojany so sviečkami.

pre svadobných hostí

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Starostlivosť o hostí

Pri usádzaní hostí budete potrebovať šikovné a komunikatívne družičky a sympatických družbov. Štandardne sa na pripravené stoličky neusádzajú všetci. Museli by ste mať priveľké množstvo stoličiek, čo je kvôli obradu zbytočné. Rodina a starší si sadajú a mladší ľudia, kamaráti, mamky s kočiarmi zvyčajne stoja za uličkou. Usadiť hostí je dôležité preto, aby nevznikli prázdne miesta. Často sa totiž stáva, že ľudia si povedia, že nie sú až taká blízka rodina, aby si sadli dopredu. Preto je lepšie mať menej stoličiek, na ktoré usadíte tých správnych ľudí.

V lete býva horúco. Myslite teda aj na to, že k obradu je vhodné pripraviť malé občerstvenie. Stačia džbániky s vodou, prípadne malé fľaštičky, ktoré si hostia môžu zobrať pri usádzaní. Jednohubky, nanuky vo vedre s ľadom a prípadne ľahké vínko alebo šampanské. Potešia tiež slnečníky a vejáriky pre ženy (aj pre mužov).

svadba pod holým nebom

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

ulička pre nevestu

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Plán B

Počasie býva nevyspytateľné. Najmä v lete, keď je menej stabilné počasie, sa môže búrka prehnať kedykoľvek. Obrad v prírode by mal preto rátať aj s plánom B. Pokiaľ nie je priestor krytý, uistite sa, že môžete mať obrad aj vo vnútri. Či už na mieste hostiny alebo na inom blízkom mieste. Predpovede počasia sú dnes celkom presné. Ak v deň svadby prší, netlačte na pílu. Obrad vonku je určite romantický, no myslite tiež na to, že na prípravu obradu budú vaši dodávatelia potrebovať čas. Určite nechcete, aby pracovali v daždi. Zmokli by oni aj celá vaša výzdoba.

- Anketa

AKÝ SVADOBNÝ OBRAD BUDETE MAŤ?

Odpovedalo 198 ľudí  

V kostole
3%
V záhrade hotela
11%
Na úrade
2%
V exteriéri
83%
V interiéri
2%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Jana Komadová 12.08.19 12:12

karma
100.00

Mala som v kostole je to už 33rokov

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 05.04.21 16:11

KS
karma
133.00

Taká svadba v prírode musí byť ako krásny sen :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní