Zásnubný a snubný prsteň: Ako ich nosiť po svadbe?

Zásnubný a snubný prsteň: Ako ich nosiť po svadbe?

Požiadal vás partner o ruku a vy ste mu povedala áno? Možnože už teraz začínate riešiť, či môžete po svadbe zásnubný a snubný prsteň nosiť dohromady. Svoj zásnubný prsteň nemusíte ani po manželskom sľube odkladať do šuplíka. Zásnubný a snubný prsteň ponúka hneď niekoľko možností, ako ich môžete na rukách nosiť spoločne.

Keď vás partner požiada o ruku, zásnubný prsteň noste tradične až do svadby na prstenníku ľavej ruky. Prečo práve toto umiestnenie? Ľavá ruka sa nachádza bližšie k srdcu. Podľa povery navyše ľavým prstenníkom prechádza pomyselná „žila lásky“, ktorá tento prst spája priamo so srdcom. Zásnubný prsteň umiestnený na ľavom prstenníku je teda symbolom lásky, vernosti a oddanosti, ktorú vyjadruje budúca nevesta voči svojmu partnerovi.

Nosiť zásnubný prsteň na ľavom prstenníku však nie je pevne daným pravidlom, ktorého by ste sa mali skalopevne držať. Veľa budúcich neviest si necháva ľavý prstenník už pred svadbou voľný pre snubný prsteň. Svoj zásnubný prsteň tak rovno nosia na prstenníku pravej ruky.

Nosenie zásnubného prsteňa po svadbe

Po svadbe nemusíte svoj snubný prstienok rozhodne schovávať do šuplíka. Stále ho noste s hrdosťou. Na výber pritom máte niekoľko možností s tým, že by ste mali podľa tradície rešpektovať, že sa snubný prsteň nosí výhradne na ľavom prstenníku. Ako teda zásnubný prsteň skombinovať so snubným prsteňom?

Prečítaj si: Ako si vybrať svadobné šperky, tak aby ladili k šatám?

na ktorom prste nosiť zásnubný prsteň

Zdroj: Shutterstock®

1. Snubný prsteň na ľavom a zásnubný prsteň na pravom prstenníku

Ide o najobľúbenejší možnú kombináciu. Zásnubný prsteň si teda ešte pred svadobným obradom presuňte z ľavého prstenníka na prstenník pravý. Výhodou je, že v tomto prípade nebudete musieť riešiť zmenu veľkosti zásnubného prsteňa. Ako zásnubný, tak snubný prsteň sa od seba môžu líšiť tiež materiálom aj štýlom.

2. Zásnubný a snubný prsteň na prstenníku ľavej ruky

Zásnubný prsteň môže so snubným prsteňom tvoriť dokonalý pár. Obidva prstene si jednoducho nechajte na ľavom prstenníku. Zásnubný prsteň pritom noste nad snubným prsteňom. Snubný prsteň má byť teda naspodku, aby bol čo najbližšie k srdcu.

Toto spojenie vynikne obzvlášť vtedy, ak je zásnubný prsteň úzky a jemný a snubný prsteň naopak silnejší a robustnejší. Ako zásnubný, tak snubný prsteň by sa k sebe mali navyše štýlovo a materiálovo hodiť a navzájom sa teda neprebíjať. Na túto skutočnosť upozorňujú aj samotní výrobcovia a predajcovia prsteňov, ktorí pre tento prípad majú v ponuke tiež jednotnú sadu snubného a zásnubného prsteňa.

3. Snubný prsteň na ľavom prstenníku, zásnubný prsteň na prostredníku

Posledná možnosť hovorí, že snubný prsteň môžete nosiť na ľavom prstenníku a zásnubný potom na ľavom alebo pravom prostredníku. Aj tak kombinácia týchto dvoch prsteňov na vašich rukách nádherne vynikne. Nemusíte sa pritom trápiť odlišným štýlom či materiálom oboch prsteňov. Čo však budete musieť prípadne premyslieť, bude zmena veľkosti zásnubného prsteňa. A čo nosiť zásnubný prsteň na ľavom alebo pravom ukazováku? Ak máte rešpekt k poverám, na túto možnosť radšej zabudnite. Prsteň na ukazováku totiž symbolizuje túžbu po moci a vedenie.

na ktorom prste nosiť snubný prsteň

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa zásnubným prsteňom v deň svadby

Už ste si určila, ako bude vo vašom prípade vyzerať kombinácia snubného a zásnubného prsteňa? V tom prípade ešte premyslite, čo urobíte sa svojím zásnubným prsteňom v deň svadby. Aj keď je toto rozhodnutie na vás, odporúča sa, aby ste svoj ľavý prstenník uvoľnila bezprostredne pred obradom na navlečenie snubného prsteňa. Potom si podľa vlastného uváženia môžete na ktorýkoľvek prst navliecť aj svoj zásnubný prsteň.

S nosením prsteňov vo svete je to rôzne

Snubný prsteň nosíme na ľavej ruke a následne ho (už voľnejšie kombinujeme) so zásnubným prsteňom najmä s ohľadom na katolícku tradíciu. Týmto spôsobom sa prstene nosia aj vo Veľkej Británii, Írsku, Kanade, USA, Taliansku, Francúzsku, Slovinsku alebo Holandsku. Napríklad v Poľsku, Rusku alebo Grécku sa však môžete stretnúť s tým, že sa snubný prsteň (a s ním aj zásnubný prsteň) nosí na prstenníku pravej ruky.

Ešte zložitejšia je táto situácia v Škandinávii. V krajinách na severe Európy dokonca žena nosí celkom tri životne dôležité prstene. Prvý je zásnubný, druhý snubný a tretí dostane potom, čo sa stane matkou.

Ak vás partner požiadal o ruku a navliekol vám na prst zásnubný prsteň, čoho by ste sa teda mali po svadbe držať vy? Myslite na to, že snubný prsteň má svoje miesto s ohľadom na tradíciu na prstenníku ľavej ruky. V umiestnení zásnubného prsteňa potom máte oveľa slobodnejšiu voľbu, ktorá už záleží len na vašom uvážení.

Neprehliadni: Svadobné lodičky na opätku: Ako v nich vydržať čo najdlhšie?

Ak plánujete zásnuby, inšpirujte sa zásnubnými prsteňmi

zásnubný prsteň

Zdroj: pinterest.com/weheartitapp/

prsteň

Zdroj: pinterest.com/etsy/

prsteň na zásnuby

Zdroj: pinterest.com/rowanmorse/

diamantový prsteň

Zdroj: pinterest.com/intimatewedding/

prsteň s kameňom

Zdroj: pinterest.com/graziafrance/

Aktualizovaný článok: 2.2.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Mária Chromíková 27.12.19 10:04

MC
karma
109.00

Mne vyhovovala možnosť č.1

  • 0
Odpovedať

igor peto 03.04.21 17:35

IP
karma
116.00

zaujímavé

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 07.04.21 20:30

KS
karma
133.00

Osobne ich budem nosiť spolu na prste, keďže obrúčka je mi trošku veľa a snubný prsteň jej aspoň nedovolí skĺznuť z prsta :-D

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Svadba
svadobné tradície

Čo čítajú ostatní