Svadobné lampióny šťastia: Skvelá zábava na svadbe či veľké riziko?

Svadobné lampióny šťastia: Skvelá zábava na svadbe či veľké riziko?

Svadobné lampióny šťastia sú veľmi originálnym typom svadobnej zábavy. Teplovzdušné balóniky, ktoré sa po zapálení vznesú k nebu, dokážu svadobnému večeru dodať naozaj magickú atmosféru. Táto zábava však nie je bez rizík. Čo všetko by ste mali vedieť pred tým, než vypustíte lampióny šťastia aj na vlastnej svadbe?

Keď sa vonku zotmie a na nebi sa objavia prvé hviezdy, lietajúce lampióny šťastia bývajú čerešničkou na torte celého svadobného dňa. Svadobní hostia na pokyn nevesty a ženícha vychádzajú po zotmení do otvoreného priestoru. Každý jednotlivec, pár či rodina následne obdrží svadobný lampión šťastia, na ktorom podpália horák, aby sa telo lampiónu mohlo naplniť horúcim vzduchom. Potom si niečo tajne želajú a lampión šťastia následne vypustia do neba. K lampiónu môžu tiež pripojiť vlastné prianie napísané na papieriku alebo toto želanie napísať rovno na telo lampiónu.

Neprehliadni: Krok za krokom: Čo zvážiť pri výbere hudby na svadobnú hostinu?

lampióny na svadbe

Zdroj: Shutterstock®

Tradícia lampiónov šťastia

Pohľad na lampióny šťastia, ktoré sa vznášajú na nočnej oblohe, je skrátka nezabudnuteľným svadobným zážitkom. Navyše ide o veľmi fotogenickú záležitosť, ktorá na svadobných fotkách vyzerá naozaj nádherne. Tradícia lampiónov šťastia, ktoré sa tešia veľkej obľube, pochádza z Ázie, a to konkrétne z Číny, Taiwanu a Thajska. Ázijská tradícia hovorí, že títo svietiaci poslovia sprostredkovávajú komunikáciu ľudí s bohmi.

V takom Thajsku zaplavujú nebo tisíce svietiacich lampiónov vždy na Nový rok, pretože pre Thajčanov symbolizujú tiež odchádzajúce problémy a starosti. Na Slovensku sa k lampiónom šťastia zas vzťahuje povera, že tomu, kto ich vypustí, sa splnia jeho tajné priania. Práve preto je ich vypúšťanie tak obľúbené na svadbách, pretože novomanželia si zvyčajne želajú spoločný šťastný a spokojný život.

Nič však nie je také ružové, ako sa zdá. Zvlášť vtedy, keď počas svojej vlastnej svadby plánujete do neba vypúšťať niekoľko desiatok lampiónov šťastia. Mali by ste vedieť, že musíte vopred spĺňať niekoľko podmienok.

Komu púšťanie lampiónov nahlásiť

Hromadné vypúšťanie lampiónov šťastia nahláste príslušnému odboru polície. O vašej originálnej svadobnej zábave informujte tiež miestny hasičský záchranný zbor. Ak budete vypúšťať naraz viac ako päťdesiat lietajúcich lampiónov, mali by ste tiež požiadať o povolenie príslušný obecný či mestský úrad.

lampióny šťastia

Zdroj: Shutterstock®

Kde a kedy lampióny šťastia púšťať

Lampióny šťastia posielajte do vzduchu iba na otvorenom priestranstve, kde im nehrozí náraz do okolitých prekážok. Vo vašom okolí by nemali byť domy, stožiare vysokého vedenia a drôty elektrického napätia. V blízkosti by sa nemal nachádzať ani les.

Dôležité tiež je, aby ste lampióny púšťali iba za bezveterného a jasného počasia. Pokiaľ začne počas svadobného večera fúkať alebo sa rozprší, túto svadobnú zábavu radšej odložte. Aj keď sú lampióny šťastia čarovným spestrením svadobného dňa, počítajte s tým, že ich vypúšťanie je na vlastné nebezpečenstvo a pri prípadnom požiari zodpovedáte za vzniknuté škody.

V ktorých prípadoch sú lampióny šťastia zakázané

Lietajúce lampióny šťastia sú originálnou, ale tiež veľmi spornou svadobnou zábavou. Aj keby ste 1000-krát chceli, v niektorých prípadoch ich na svojej svadbe nesmiete vôbec pustiť do vzduchu. O ktoré konkrétne ide?

  • Lampióny šťastia nesmiete púšťať v okruhu 25 kilometrov od národného letiska a v okruhu 50 kilometrov od medzinárodného letiska.
  • Na túto zábavu zabudnite aj vtedy, keď je vonku daždivo alebo má vietor silu väčšiu ako 12 m/s.
  • Lampióny nepúšťajte ani v uzavretom priestore.

Odporúčame: Cudzinec ako svedok: Čo všetko je potrebné vybaviť?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní