Sme zasnúbení! Prvé kroky pri plánovaní svadby – kde a ako začať?

Sme zasnúbení! Prvé kroky pri plánovaní svadby – kde a ako začať?

Požiadal vás o ruku a vy ste povedali áno? Gratulujeme! Práve prežívate jedno z najkrajších období v živote. Podľa tradícií by sa svadba mala konať do roka a do dňa. Ale nech už máte na plánovanie svadby celých dvanásť mesiacov alebo napríklad len tri, prvé kroky sú vždy rovnaké. Na čo sa teda zamerať čo najskôr po zásnubách? Prvé kroky pri plánovaní svadby vám uľahčíme vďaka týmto radám.

1. Zvoľte si približný termín dňa D

Kedy si chcete povedať svoje áno? Počas romantickej jari, veselého leta, farebnej jesene alebo netradičnej zimy? Skúste sa s partnerom najprv zamyslieť nad tým, aké termíny by vám na svadbu najviac vyhovovali. Neviažte sa na jeden konkrétny deň, ale určite si aspoň tri varianty. Môže sa vám totiž stať, že vo vybranom dátume je už vaše vysnívané miesto svadby rezervované rýchlejšou dvojicou alebo má v tom čase oddávajúci práve dovolenku.

Neprehliadni: Svadobné trendy na rok 2020: Pusť sa do štýlového plánovania

svadobný plánovač

Zdroj: Shutterstock®

2. Vyberte dokonalé miesto

Zámocká záhrada, horská chata, starobylý mlyn alebo vidiecka stodola? V hlave už určite predstavu o najkrajšom mieste vašej svadby máte. Myslite ale aj na praktické veci. Chcete organizovať obrad aj oslavu na jednom mieste alebo sa budete v priebehu dňa presúvať? Máte v zálohe i mokrý a studený variant obradu, keby počasie práve nevyšlo? Dokáže vám majiteľ priestoru ponúknuť aj občerstvenie a ďalšie služby alebo ich musíte zabezpečiť inde? Ako to vymyslíte s ubytovaním hostí? Ak neviete, ktoré miesto by spĺňalo vaše požiadavky najlepšie, využite služby svadobnej koordinátorky alebo agentúry.

3. Zhodnoťte svoje úspory

S výberom miesta svadby sa úzko spája suma, ktorú do svadby budete investovať. Stanovte si preto rádový rozpočet, nech sa máte od čoho odpichnúť. Rozmyslite si približný počet hostí a štýl svadby. Počítajte s tým, že najväčšiu položku v rozpočte vedľa prenájmu priestorov zaberie aj zaistenie ubytovania a cateringu, živá kapela, fotograf a kameraman, prípadne služby svadobnej agentúry.

Zvoľte si položky, ktoré sú pre vás prioritné a nechcete sa ich vzdať, následne potom tie, na ktorých vám naopak nebude vadiť šetriť alebo ich môžete úplne vyškrtnúť. Samozrejme, dajte si stranou aj peniaze na kúpu dekorácií, šiat pre nevestu a obleku pre ženícha, snubných prsteňov alebo výslužiek a prípadných darov pre svadobčanov.

plán svadby

Zdroj: Shutterstock®

4. Rezervujte si termín na matrike

Dátum a miesto svadby máte rozmyslené? Výborne! Teraz vás čaká výlet na matriku, kde si rezervujte termín obradu. Nezabudnite si so sebou zobrať potrebné dokumenty (rodné listy snúbencov, doklad totožnosti, vyplnený dotazník na uzatvorenie manželstva) a peniaze na zaplatenie poplatku (cena sa na jednotlivých úradoch líši).

5. Dajte vedieť svojim hosťom

S rozosielaním svadobných oznámení počkajte pokojne aj dva mesiace pred svadbou. Svadobčanom ale čo najskôr dajte vedieť termín, nech si v čase vášho významného dňa nenaplánujú nejaké voľno alebo snáď účasť na inej akcii. Členovia vašej rodiny a svedkovia by sa o presnom dátume vašej svadby mali dozvedieť ako prví. Rovnako tak aj kamaráti a ďalší hostia, ktorých chcete zapojiť do príprav.

Odporúčame: Ako zvládnuť svadbu s pokojom? S našimi tipmi to zvládneš!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Kristína Sekeráková 27.02.20 20:26

KS
karma
133.00

Za mňa určite ako prvé treba hľadať miesto, lebo aj keď máme vybraný dátum, pričom väčšinou si každý vyberá magické dátumy, tak väčšina sál je už objednaná aj na dva roky dopredu. A potom jednoznačne kapelu. Tieto tri veci sú základ, ostatné sa dajú vybaviť aj neskôr :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní