Aké si vybrať obrúčky? Ktoré sú lacnejšie, ktoré odolnejšie a luxusnejšie?

Aké si vybrať obrúčky? Ktoré sú lacnejšie, ktoré odolnejšie a luxusnejšie?

Prvý krôčik na ceste k oltáru máte za sebou. Pevne veríme, že vaše zásnuby boli krásne a pre vás nezabudnuteľné. Máte snubný prsteň, tak je načase zvoliť si dátum svadby a vybrať, okrem iného, svadobné obrúčky. Ak váš partner rozhodol za vás tým, s akým prsteňom si pred vás pokľakol, stále to môžete zmeniť. Veď napokon nikde nie je napísané, že aj obrúčky musia byť z rovnakého kovu, z akého je váš zásnubný prsteň.

Preto vám prinášame prehľad kovov, z akých sa svadobné obrúčky vyrábajú. Je dobré vedieť, ktorý kov je číslom jedna v klenotníctvach a aké sú jeho vlastnosti. Hlavu vám navyše môže zamotať farba kovu, ako aj jeho vlastnosti či cena.

Najčastejšie sa obrúčky vyrábajú zo zlata, striebra alebo platiny. No v dnešnej dobe sa o slovo hlásia aj ďalšie menej známe a menej tradičné kovy, ktoré majú tiež čo ponúknuť. Napríklad také palladium či chirurgická oceľ, ktoré začínajú byť medzi pármi čoraz viac obľúbenejšie.

Pozri aj: Čokoládová svadobná torta: Čím dokáže ohúriť úplne každého?

zlaté svadobné obrúčky

Zdroj: pinterest.com

Zlaté svadobné obrúčky

Ako sme už naznačili, zlato je jednotkou medzi kovmi. Páry si ho vyberajú najčastejšie, pretože je dostupné v rôznych cenových kategóriách, ale aj farebných prevedeniach. Zlato navyše predstavuje investíciu, do ktorej sa oplatí uložiť svoje peniaze.

Zlato si však mnoho ľudí vyberá hlavne kvôli jeho vlastnostiam. Je ideálne na každodenné nosenie, pretože je pomerne odolné, môže mať rôzne počty karátov a, samozrejme, aj farieb. Ide o kvalitný tvrdý kov, pri ktorom tiež oceníte jeho žiarivosť a krásu.

Zlato a karáty – ak by sme sa mali pozastaviť pri karátoch, ktoré vyjadrujú podiel čistého zlata v kove, tak by sme mohli povedať, že platí jednoduché pravidlo: čím vyšší počet karátov, tým vyšší obsah čistého zlata a tým nižší obsah prímesí. V takomto prípade teda rozlišujeme 9kt zlato, 14kt zlato, 18kt zlato, no stretnúť sa môžete tiež aj z 22kt zlatom či 24kt zlatom. Samozrejme, platí aj priama úmera – čím vyšší obsah karátov, tým sa cena za obrúčky pohybuje vyššie.

Zlato a jeho farba – žlté zlato je klasikou, no ohúriť vás môže aj biele zlato či ružové zlato. Práve ružové zlato je v dnešnej dobe u žien čoraz viac populárnejšie. Poprípade môžete voliť ich kombináciu, ktorá v konečnom dôsledku môže byť kompromisom medzi preferenciami ženícha a preferenciami nevesty.

svadobné obrúčky z platiny

Zdroj: pinterest.com

Ušľachtilá platina

Jedným z najdrahších kovov je práve platina. Je extrémne pevná a odolná, vďaka čomu je vyhľadávaná hlavne medzi majetnejšími ľuďmi. Jej vlastnosti z nej robia drahší kov, ktorý je na druhej strane elegantný a nemožno mu uprieť, že aj luxusný.

Ak by sme mali platinu k niečomu prirovnať, tak by to bolo biele zlato. Platina je totižto prirodzene biela bez akýchkoľvek prímesí. Je to luxusný kov kráľov, ktorý dokáže očariť najmä svojou farbou. Predsa len páni častokrát radšej siahnu po bielom šperku ako po šperku vyrobenom zo žltého zlata.

Zaujímavé však je, že v minulosti bola platina bežne využívaná pri výrobe šperkov a najmä pri výrobe svadobných obrúčok či zásnubných prsteňov. V kombinácii drahokamami, ako sú zafíry a rubíny, vyzerali okázalo a luxusne. Čo platí aj v dnešnej dobe. Možno ich jedinou nevýhodou je ich hmotnosť. Sú o niečo ťažšie ako prstene vyrobené zo zlata.

strieborné svadobné obrúčky

Zdroj: pinterest.com

Lacné, ale zaujímavé striebro

Ako všetci dobre vieme, striebro patrí k najlacnejším kovom, preto šperky z neho vytvorené patria k pomerne lacnejším. A v porovnaní so zlatom alebo platinou to rozhodne platí. Využíva sa už odnepamäti na výrobu prsteňov, náušníc, retiazok, náramkov a pod.

Striebro je lacné, a to len kvôli svojej kvalite. Je mäkšie, preto sa neodporúča na dlhodobé nosenie. Práve z tohto dôvodu nie je striebro najlepším kovom, po ktorom by ste mali pri výbere obrúčok siahnuť. Navyše striebro veľmi rado oxiduje a koroduje, čo mu tiež nepridáva na popularite.

Je cenovo dostupné, ľahko sa kombinuje, je lesklé a hodí sa úplne každému. Ak je váš rozpočet obmedzený, tak striebro je v tomto prípade vhodnou voľbou. Vyberajte si však tie obrúčky, ktoré sú potiahnuté rhodiom. Ten im pridáva na pevnosti, odolnosti a znižuje riziko oxidácie.

svadobné obrúčky z chirurgickej ocele

Zdroj: pinterest.com

Obrúčky z chirurgickej ocele

Rozpočet na svadbu je pre mnohých skutočne nízky. Dokonca si niekedy páry musia poriadne uťahovať opasky, aby si vôbec mohli dovoliť aspoň malú svadobnú hostinu. Je nám teda jasné, že v takom prípade určite nebudete siahať po obrúčkach zo zlata či iného kovu. Sú pre vás jednoducho pridrahé. V takom prípade je pre vás najlepšou možnosťou siahnuť po obrúčkach z chirurgickej ocele.

Sú lacné, ale čo viac? Možno sa vám to nebude zdať, ale šperky z chirurgickej ocele sú odolné voči poškriabaniu, sú pevné a antialergické. Ani každodenným nosením nestrácajú na lesku ani na farbe. Jednoducho ich môžeme označiť za najlacnejšie a aktuálne pomerne aj medzi najžiadanejšie.

Do karát im tiež nahráva fakt, že sú ponúkané v rôznych farebných prevedeniach či dokonca s rôznymi motívmi či kamienkami.

svadobné obrúčky

Zdroj: pinterest.com

Aké obrúčky si teda vybrať?

Ako vám už je jasné, existujú rôzne kovy, medzi ktorými si môžete vyberať. Je teda len na vás a na vašom vkuse. Vyberajte to, čo sa vám páči, poprípade vyberajte podľa toho, aký kov sa k vám hodí. Ak ste blondínkou, máte gaštanové alebo ryšavé vlasy, tak siahnite po ružovom zlate. To bude na vás náramne vynikať. Ak ste prešli farebnou typológiou pleti a patríte medzi jarné a jesenné typy, tak siahnite po žltom zlate. A naopak, ak ste skôr letné či zimné typy, tak biele zlato je pre vás to pravé orechové.

Podobne to platí aj v prípade platiny. Keďže je platina prirodzene biela a lesklá, tak polichotí hlavne chladným typom pleti. To znamená, že ak máte svetlú „snehulienkovskú“ pleť, tak voľte práve platinu. V tejto chvíli vám je už asi jasné, že aj striebro a chirurgická oceľ sa hodí skôr zimným a letným typom.

V každom prípade, aj keď sa možno daný kov k vám nehodí, no je vášmu srdcu najbližšie, tak po ňom siahnite. Veď napokon, ste to práve vy, kto bude nosiť obrúčku na svojom prstenníku po celý zvyšok života. Poprípade tvorte a kombinujete viaceré farebné prevedenia kovov, ktoré budú jemnejšie a budú sa vám hodiť k pokožke.

Neprehliadni: Čo by mal ženích vedieť pred svadbou? Toto je 7 najdôležitejších vecí


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Chromíková 18.09.19 16:50

MC
karma
109.00

Platinové obrúčky sú luxus ,ale najviac sa mi páčia.

  • 1
Odpovedať

Alexandra Semanová 28.09.19 18:18

AS
karma
-1.00

Kvalitné obrúčky sú základom.

  • 1
Odpovedať

Milka Damašková 29.09.19 03:05

MD
karma
132.00

Poznám pár, ktorému nestihli poslať objednané obrúčky zo zahraničia. Sobášili sa teda s narýchlo kúpenou náhradou. Ale neskôr už nosili tie objednané. Je to dosť zvláštne, že nenosia posvätené obrúčky, ktoré si navliekali pri prísahe..

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 05.10.19 19:00

MM
karma
100.00

volila by som chirurgickú oceľ, mám aj náušnice, nie som fanúšik zlata

  • 1
Odpovedať

Marika Michálková 12.10.19 18:05

MM
karma
107.00

Krásne fotky, dobrý výber

  • 1
Odpovedať

Kristína Sekeráková 08.04.21 11:23

KS
karma
133.00

So snúbencom sme si po dlhom váhaní vybrali platinové obrúčky. Oplatí sa priplatiť si, pretože sú najodolnejšie. A keď si ich zadovážite bez kamienkov a pod. cenovo sa dajú zvládnuť. Osobne som vždy bola za to, že v jednoduchosti je krása, preto máme iba čisté obrúčky z kvalitného kovu :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní